Mühendislik Çözümleri

Dinamik yükler altında çalışan yapılarda tasarımın gözden geçirilmesi

 

Dinamik yükler altında çalışan yapılar, statik dayanımlarının çok altında, tekrar eden yükler sonrası hasara uğrayabilirler. Bu nedenle tasarım sırasında yorulma ömrünü azaltacak yük yoğunlaşmasından kaçınılmalıdır. Dolayısı ile yapının tasarımı, ömür konusunda belirleyici bir rol oynamaktadır.

AWS uzman ekibi ile tasarımlarınızı gözden geçirerek kritik olan bölgeleri belirler ve bu bölgelerde yaşanabilecek beklenmedik hasarların önüne geçmek için müşterilerine çözüm alternatifleri sunarak sorunsuz ve uzun ömürlü tasarımlar ortaya çıkarılmasına destek verir.

 

Kaynak bağlantı tasarımı

Kaynaklı yapılarda yapının tasarımı yanında kaynak bağlantılarının tasarımı da büyük önem taşımaktadır. Doğru tasarlanmamış bir kaynak bağlantısı gerek statik bilhassa da dinamik (değişken) yükler altında çalışan yapı ve ekipmanlarda kritik rol oynamaktadır.

Benzer şekilde tasarlanmış kaynak bağlantıları arasında yorulma ömrü açısından 3-4 kata varan ömür farkı yaşanmaktadır. Bu nedenle kaynak tasarımının doğru yapılması ekipman ömrü açısından kaynak imalatı kadar belirleyicidir.

AWS ürünlerinizin ve yapılarınızın kaynak konumu ve üzerine gelen yüklere göre statik ve dinamik yükler altında en uzun ömürle çalışacak şekilde tasarlamanız konusunda da destek vermektedir.

 

Yorulma ömrü artırma çözümleri

Değişken yüklere maruz kalan yapıların tasarımlarına müdahale etmek mümkün değil yada yapı hali hazırda üretilmiş ve hatta kullanımda ise yorulma ömrünü artıracak teknolojik yöntemler ile ömür belirli oranda artırmak mümkündür.

AWS bu noktada yapı için uygulanabilecek en uygun çözüm yönteminin belirlenmesi, yöntem için gerekli ekipmanın sağlanması ve uygulama parametreleri konularında çözümler sunmaktadır.

Uygulama örnekleri: Vinç ve benzeri kaldırma ekipmanları, beton pompaları, ekskavatörler, kova ve kepçeler, treyler şasileri vb.

 

Bilgisayar destekli statik ve dinamik yapı analizleri

AWS bilgisayar destekli analizler konusunda yerli va yabancı uzman partnerleri ile tasarımlarınızın analiz edilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesinde sizlere hizmet vermektedir.